Latvijas Vīna Tūre
Latvijas Vīna Tūre

Vīna darītava "Durbes Veltes"

Vīns ir baudviela, kas sniedz arī ikdienā prieku un nevajag to padarīt par uzturlīdzekli

Vīna darītavas stāsts


Vīna darināšana tās saimniecei ir īpaši auklēts un pat liktenīgs projekts, jo, lai gan dzīvē likās, ka jāvelta darbs citās sfērās projektu vadīšanai un citām gudrām lietā,– notikumi un apstākļi atgrieza Eviju pie augļu un ogu pārstrādes mazā un mīlīgā ražotnē Durbē, tā teikt pie saknēm, jo pirmā izglītība tika iegūta 90.to gadu vidū apsolvējot LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultāti, kur tika apgūta “vīna un rūgšanas rūpniecības tehnoloģija”. Kopš 2011. gada visā Latvijā jau pazīst preču zīmi “Durbes veltes”, kas lepojas ar to, ka ražošanu balsta uz klasiskām vērtībām un tradicionālām produktu pagatavošanas metodēm, kurās netiek izmantotas gandrīz nekādas e-vielas izņemot etiķi un citronskābi. Sākotnēji 2009.gadā tika attīstīta augļu, ogu un dārzeņu konservēšana, bet 2010. gadā uzsākta augļu-ogu vīnu raudzēšana, jo šī nodarbe likās perspektīvāka un arī interesantāka. Teju visas vīnam nepieciešamas ogas un augļus izaudzē turpat ģimenei piederošajā zemnieku saimniecībā "Avenes". Vīna darītava šobrīd strauji aug un attīstās.

Vīna darītavas vērtības


Sākotnējo 3 - 4 veida vīnu vietā, šobrīd gatavo jau 10 veida vīnus - no upenēm, avenēm, jāņogām, cidonijām, aronijām, rabarberiem, dzērvenēm, ķiršiem, dažādu ogu mikslis, pieneņu ziediem un piparmētrām. Salduma mīļiem tiek piedāvāti -11 veida liķieri - klasikie ogu liķieri no zemenēm, upenēm, avenēm, kiršiem, dzērvenēm un neparastie- garšvielu liķieris, kafijas liķieris “Melnais kaķis”, krējuma liķieris “Jautrais piens”. Gada nogalē mazām davaniņām tiek gatavoti īpaši liķieri- “Ziemassvētku aromāts” un “Piparkūku liķieris”. Paralēli nelielos daudzumos tiek gatavots ābolu degvīns, kas tiek izturēts ozolkoka mucā. Vīna darītavas lepnums ir upeņu vīns un cidoniju vīni, kas ir guvuši augstu novērtējumus gan Latvijas vīnu konkursā, gan Baltijas valstu. Kopumā gadā tiek pārdotas ap 13000 vīna pudeļu un ~ 2000 liķiera pudeļu.

Kur nobaudīt?


Gandrīz visu gadu “Durbes veltes” piedāvā vīnu un liķieru degustācijas (+371 29 119 051 / evija@lrp.lv) Ar preču zīmi «Durbes veltes» tiek ražoti ne tikai vīni, bet arī augļu, ogu, dārzeņu konservi.

Ko vēl Durbē var apskatīties?


Durbe ir Latvijas mazākā pilsētiņa, kas pazītama ar to ka 1260. gada 13.jūlijā žemaišu un kuršu karaspēki bez Lietuvas dižkunigaitijas karaļa Mindauga piekrišanas smagi sakāva krustnešus un viņu sabiedrotos prūšus. Sīkā par Dubē apskatāmo var atrast http://visitdurbe.lv/category/objektilv/

Katru gadu oktobra pirms pēdējās piektdienā un sestdienā Durbē notiek mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls ZEMLIKA. Mierpilna un meditatīva mūzika, vietējo lauku labumu tirdziņš un intelektuālas sarunas. Sīkāka informācija mājas lapā http://zemlika.lv/

Vīna darītava “Durbes Veltes”


  • Vīndaris: Evija Kopštāle
  • Ražotājs: SIA „EVI&JO”
  • Adrese: Aizputes iela 2 un Raiņa iela 49a
  • Durbe, Dienvidkurzemes novads
  • Vairāk: www.durbesveltes.lv